košík je
prázdný
menu

Jak moc potřebujeme Vitamín D?

Vitamín D je odpovědný za zvýšené vstřebávání vápníku, hořčíku a fosforečnanů ve střevech a má mnoho dalších biologických účinků. Pro lidi jsou nejdůležitějšími vitamín D3 (cholekalciferol) a vitamín D2 (ergokalciferol).
Vitamín D je rozpustný v tucích. Aby se dobře vstřebal z trávicího traktu, je ideální jeho užívání s tučným jídlem. Vitamín D přispívá k regulaci a optimalizaci hladiny vápníku a fosforu v krvi. Fosfor i vápník jsou zásadní pro stavbu a udržování silných kostí.
Je důležitý pro správné fungování imunitního systému. Dlouhodobý nedostatek vitamínu D je prokazatelně spojen s vyšší náchylností k tzv. akutním respiračním infekcím a chřipce.  Dále má značný vliv v různých imunodermatologických procesech.

Zdroje vitamínu D

Za normálních okolností se vitamín D tvoří v kůži působením slunečního záření. Tato syntéza by měla pokrýt až 80 % denní potřeby. Intenzita slunečního záření je však závislá na zeměpisné šířce a ročním období. Velký vliv má i to, jak je vysoko slunce nad obzorem. S klesající výškou intenzita poměrně rychle klesá a proto je ranní nebo večerní pobyt na slunci pro zisk vitamínu D téměř zbytečný.
Nějaké množství vitamínu D můžeme získat i z potravin. Cholekalciferol se nachází v masu tučných ryb, rybím tuku, játrech, vaječném žloutku a mléce. Mléko, mléčné výrobky a vejce ho však obsahují jen velmi málo.

Nedostatek vitamínu D

Většina evropská populace má tohoto vitamínu stálý nedostatek. Je to díky stravě s malým obsahem vitamínu D ve spojení s nedostatečným slunečním zářením. To má za následek zhoršenou mineralizaci kostí, což vede k jejich měknutí a oslabení. V neposlední řadě způsobuje také pokles imunity.

Souvislost s vitamínem K2

Na činnost vitamínu D3 navazuje vitamín K2. Vitamín D pomáhá při vstřebávání vápníku ze střeva do krve, vitamín K2 pomáhá přenášet vápník z krve do kostí. Proto je ideální s vitamínem D3 užívat i vitamín K2. Tímto způsobem se vápník nehromadí v cévách a nedochází k hyperkalcémii (zvýšenou koncentraci vápníku v krvi).

Aktuálně

listopad 2020
Po delší době zase něco nového. Vitamín D3 udržuje kardiovaskulární systém ve formě a vitamín K2 přispívá k normální srážlivosti krve, mineralizaci kostí a buněčnému růstu. Oba vitamíny se ze stravy získávají minimálně.

září 2020
Co je to homocystein a na co může mít vliv jeho zvýšená hladina v krvi? O tom je nový článek Co je to homocystein.

leden 2020
Lecithin nepodporuje jen lepší paměť. Také snižuje cholesterol a má antioxidační účinky. Vyzkoušejte náš nový Mega Lecithin.

listopad 2019
Upravené složení doplňku Imune Vitality Lepší obsah složek pro posílení imunity.

říjen 2019
Homocystein Vitality v novém složení. Nově 8 vitamínů skupiny B jak ve snižovací variantě s betainem, tak v udržovací s aloe vera.

logo proVitale.cz
ADRESA (i pro osobní odběr):

Meziříčská 2868
Rožnov pod Radhoštěm
KONTAKTY:

telefon: +420 606 067 700
e-mail: obchod@provitale.cz
Facebook


© proVitale.czpřihlášeníobchodní podmínkyochrana osobních údajůe-shop od e-ShopPoint.cz